“Łamacz szyfrów”. Kulisy Cudu nad Wisłą

“Łamacz szyfrów”. Kulisy Cudu nad Wisłą

22 August 2021 Off By redakcja

„Łamacz szyfrów” to opowieść o lecie 1920 roku, kiedy to Armia Czerwona nieubłaganie zbliżała się do Warszawy i Lwowa. To „fabularyzowana historia polskich kryptologów, którym udało się złamać szyfry Armii Czerwonej”.

Nad Wisłą rodzi się niezwykły plan – por. Jan Kowalewski zaprasza do współpracy czołowych polskich matematyków z Wacławem Sierpińskim na czele. Mają nie tylko złamać bolszewickie szyfry, ale też stworzyć symulację, która przewidzi ruchy i znajdzie słabe punkty przeciwnika. Czy to się udaje? Dla tych, którzy choć trochę znają historię Polski, nie ma tutaj niespodzianki.

Twórcy audioserialu faktycznie przenoszą nas nie tylko do powojennej Warszawy, ale np. także do Lwowa, aby opowiedzieć nam, jak wyglądały kulisy Cudu nad Wisłą. Dostajemy masę fantastycznych dźwięków w doborowej obsadzie aktorskiej

  • Grzegorz Damięcki,
  • Piotr Bajtlik,
  • Jan Wieczorkowski,
  • Karolina Bacia
  • Mariusz Bonaszewski,

Po wysłuchaniu całości pozostaje pewien niedosyt. Może chodzi o to, że momentami było po prostu zbyt banalnie? Nie wiedziałem, czy słucham ważnej powieści o żołnierzach, braterstwie, heroizmie i walce, czy raczej opowieści o harcerzach, żeby nie powiedzieć harcerzykach, którzy z braku czegoś lepszego do roboty bawią się w zgadywanki i usiłują wygrać jakąś wojnę lub wojenkę. I o ile nie mam zastrzeżeń do warstwy realizacyjnej, to niektóre postacie, zwłaszcza kobiece, zdawały się sztuczne, nierealistyczne, jakby odfajkowane i odegrane.

Generalnie miło się słuchało, ale czy włączyłbym „Łamacza szyfrów” jeszcze raz? Nie czuję takiej potrzeby.

ANDRZEJ FEDOROWICZ. ŁAMACZ SZYFRÓW. Reżyseria: Dariusz Błaszczyk. Audioteka, Warszawa 2020. Cena: 32,90 zł